وبلاگ

طراحی ریسپانسیو چسیت؟

با طراحی ریسپانسیو سایت شما می‌تواندبهترین تجربه نمایشی را در اختیار کاربران قرار دهد.

برای اینکه این اتفاق در کامپیوترهای شخصی، لپ تاپ، تبلت و گوشی‌های هوشمند بیفتد، وب سایت شما به یک طراحی ریسپانسیو نیاز دارد.

 

طراحی ریسپانسیو چیست؟

اگر بخواهیم یک تعریف اصولی و کامل از طراحی ریسپانسیو ارائه بدیم میشه گفت که:

طراحی ریسپانسیو یک رویکرد طراحی وب سایت و صفحات را مشخص می‌کند که امکان نمایش بهینه و خوب برای تبلت‌ها، لپ تاپ‌ها، کامپیوترهای شخصی و گوشی‌های هوشمند را نسبت به اندازه صفحه نمایش آن می‌دهد.

 

طراحی سایت ریسپانسیو

 

طراحی ریسپانسیو چگونه کار می‌کند؟

برای طراحی ریسپانسیو از CSS استفاده می‌شود. تنظیمات مختلف برای ارائه سبک‌های متفاوت در نظر گرفته میشود.

بسته به اندازه صفحه نمایش، جهت گیری، وضوح تصویر، قابلیت رنگ و سایر ویژگی‌های دستگاه کاربر، چندین CSS طراحی شده و نمایش داده می‌شود.

 

آیا وب سایت من ریسپانسیو هست؟

به سرعت با استفاده از مرورگر خود می‌توانید بفهمید که آیا وبسایت شما Responsive هست یا خیر.

Google Chrome را باز کنید.
به وب سایت خود بروید.
Ctrl+shift+I را فشار دهید تا قسمت Chrome DevTools باز شود.
در این قسمت همان‌طور که در تصویر نشان داده شده می‌توانید با کلیک روی آن بخش ریسپانسیو بودن وب سایت خود را برای گوشی‌های هوشمند مشاهد کنید.

 

تشخیص طراحی ریسپانسیو وبسایت

 

همچنین ابزار آنلاین دیگری به نام Google’s mobile-friendly test وجود دارد که می‌توانید با وارد شده به این سایت و دادن آدرس سایت یا صفحه مورد نظر ریسپانسیو بودن آن را برای گوشی موبایل بررسی کنید.

 

چرا طراحی ریسپانسیو برای طراحان و صاحبان کسب و کارها اهمیت دارد؟

طراحی ریسپانسیو، طراحان وب سایت را از طراحی سایت برای دستگاه‌های متفاوت نجات داده و همچین زندگی صاحبان کسب و کارها را آسان تر کرده است.

در ادامه به چند مورد از مزیت‌های طراحی ریسپانسیو اشاره می‌کنیم.

۱. یک وب سایت برای همه دستگاه‌ها: چه شما از صفحه نمایش ۳۲ اینچ استفاده کنید و چه از صفحه نمایش کوچک یک گوشی هوشمند، وبسایت بصورت مطلوب برای هر دو صفحه نمایش به بهترین شکل نمایش داده خواهد شد.

۲. طراحی بهینه برای دستگاه‌ها: با رویکرد طراحی ریسپانسیو تمام تصاویر، فونت‌ها و سایر عناصر بطور مناسب اندازه گیری می‌شوند و نمایش مطلوب عناصر را در هر دستگاه به حداکثر می‌رساند.

۳. تاثیر در قیمت طراحی سایت: طراحی Responsive از نظر قیمت یرای صاحبان وب سایت‌ها و کسب و کارها باصرفه است. زیرا برای پرداخت ۲ هزینه برای طراحی وب سایت هم برای کامپوترها و هم برای گوشی های موبایل، فقط هزینه طراحی یکی را خواهید داد.

۴. رتبه‌بندی گوگل: یکی از شاخص ترین معیار های امتیازدهی و رتبه گیری در گوگل پارامتر ریسپانسیو بودن آن وبسایت هست.

 

رنک گوگل برای ریسپانسیو

 

آمار و ارقام

لطفا به آماری که در زیر ذکر شده دقت کنید تا اهمیت طراحی Responsive برایتان بیشتر واضح شود.

وزارت ارتباطات در خرداد ۱۳۹۶ اعلام کرد طبق آمارهای رسمی سازمان فناوری اطلاعات در ایران، به ازای هر ۲ نفر یکی دارای گوشی هوشمند است. بنابراین ۴۰ میلیون گوشی هوشمند در کشور وجود دارد که تعدادشان روز به روز در حال افزایش است.

تا سال ۱۴۰۰ حداقل ۳۴ میلیون کاربر با گوشی هوشمند به این جامعه آماری اضافه خواهد شد.

 

نتیجه گیری

از آنجایی که هر روز تعداد کاربرانی که با گوشی هوشمند وارد وب سایت می‌شوند و یا خرید اینترنتی انجام می‌دهند افزایش می‌یابد، می‌توان گفت اگر وبسایت یا فروشگاه اینترنتی شما بصورت ریسپانسیو ایجاد نشده باشد تعداد بسیار زیادی از کاربران و مشتریانتان را از دست خواهید داد.

پس اگر صاحب وب سایتی هستید که ریسپانسیو نیست، آن را ریسپانسیو کنید. و اگر هم تازه می‌خواهید سفارش طراحی وب سایت و یا طراحی سایت فروشگاهی دهید حتما از شرکت یا فردی که قرار است طراحی را برایتان انجام بدهد بخواهید تا سایت شما را بصورت ریسپانسیو طراحی کند.

اگر این مطلب براتون مفید بوده لطفا اون رو به اشتراک بذارید.

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

سیزده + 1 =